ביטול הסכם ממון ידועים בציבור

כשם שבני זוג נשואים רשאים לערוך הסכם ממון אשר יגדיר את מערכת היחסים הרכושית ביניהם, כך גם בני זוג ידועים בציבור אשר אינם נשואים יכולים לערוך הסכם ממון אשר יגדיר את היחסים הרכושיים ביניהם.

 

באופן עקרוני, הסכמים שנערכו ונחתמו כדין, קיים קושי רב, עד כמעט אפסי, לבטל הסכמים אלו.

 

בניגוד להסכם ממון שנערך בין בני זוג נשואים ועליהם חל לחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל”ג-1973, על זוגות ידועים בציבור לא חל חוק יחסי ממון – אלא דיני החוזים הכללים וחזקת השיתוף יצירת הפסיקה.

 

זוגות ידועים בציבור רבים אינם מודעים לעובדה, כי בניגוד לזוגות נשואים אשר רשאים לאשר הסכם ממון בפני נוטריון, וזאת בהתאם לחוק יחסי ממון, הרי שבמקרה של זוגות ידועים בציבור נוטריון אינו רשאי לאשר את הסכם הממון, אלא בית המשפט לענייני משפחה מכוח סמכותו בסעיף 3(ג) לחוק בית המשפט לענייני משפחה, תשנ”ה-1995 (רע”א 6854/00 היועץ המשפטי לממשלה נ’ זמר, פ”ד נז(5) 491).

 

הסכם שמטרתו הסדרת רכושם של ידועים בציבור מצוי כולו במסגרת דיני החוזים הכלליים ואינו בגדר הסכם ממון לפי חוק יחסי ממון (עניין כהן, בעמ’ 682; עניין זמר, בעמ’ 505).

 

מכאן אנו למדים, כי הסכם ממון שלא אושר כדין דינו – בטלות.

 

כמו כן, במקרים של הפרת הסכם ממון ע”י מי מבני הזוג, או שהסכם הממון נכפה על מי מבני הזוג, או במקרה שהסכם הממון נחתם לאור טעות או הטעיה של מי מבני הזוג, יהיה ניתן לעתור בתביעה לבטלות ההסכם, ובלבד כי תוכחנה טענות אלו.

 

לכל שאלה או הבהרה בנושא הסכם ממון של ידועים בציבור או זוגות נשואים ניתן לפנות למשרדנו בטל: 03-5185888, ואנו נשמח לעמוד לרשותכם.

זקוקים לשירותי עורך דין הסכם ממון? לחץ כאן!

אל תהססו (!) צרו קשר עוד היום בטל 03-5185888

ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או הבהרה.

צריכים מענה דחוף ? חייגו ללא התחייבות – 050-2131313

 

למעלה

מעוניין בייעוץ מקצועי? השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ