הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

  הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   הסכם ממון ידועים בציבור

   בניגוד לזוגות נישואים אשר נישאו לאחר שנת 1974 ועליהם חל חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973, על זוגות שאינם נשואים חלה "הלכת השיתוף".

   הסכם ממון המוכר גם כהסכם חיים משותפים או הסכם זוגיות, הינו הסכם שמטרתו להסדיר ולהגדיר את מערכת היחסים הרכושיים והממוניים בין בני זוג ידועים בציבור.

   ידועים בציבור הם למעשה בני זוג המנהלים משק בית משותף, אך אינם נשואים זה לזו. הסכם ממון וחיים משותפים מסדיר סוגיות שונות הצפות מהמערכת הזוגית ובעיקרה חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פירוד או סיום קשר הזוגיות.

   עריכת הסכם ממון או הסכם חיים משותפים בין בני זוג מעניקה לבני הזוג וודאות משפטית, עד כמה ניתן, במקרה של פירוד או סיום מערכת היחסים הזוגית.

   בניגוד לזוגות נשואים אשר מועד הנישואים קובע את מועד התחלת השיתוף בין הצדדים, בזוגות הידועים בציבור לא כך הדבר, וקיים קושי רב לקבוע את מועד התחלת השיתוף בין הצדדים.

   ולכן, עריכת הסכם ממון או הסכם חיים משותפים למעשה קובעים ומגדירים את מועד התחלת השיתוף, אם בכלל, כמו גם אלו נכסים יהיו ברי איזון בין הצדדים ואלו לאו, כמו גם המועדים אשר יקנו את הזכות לאיזון המשאבים בין הצדדים.

   חשוב לציין, כי בהיעדר הסכם ממון או הסכם חיים משותפים, המשטר הרכושי החל על זוגות ידועים בציבור הוא "הלכת השיתוף" אשר משמעותה היא – כי כל אחד מבני הזוג יכול לטעון לזכויות ברכושו של בן הזוג השני – ללא קשר אם נרכש על ידו ובין אם לאו, בין אם ניתן בירושה ובין אם לאו, בין אם נתקבל במתנה ובין אם לאו, ובלבד כי בן הזוג התובע יוכיח כוונת שיתוף ספציפי באותו נכס.

   מיותר לציין, כי באין הסכם ממון, זוגות ידועים בציבור רבים נאלצים להתכתש ולהתעמת בבתי המשפט במטרה להוכיח כוונות שיתוף בנכסים כאלה ואחרים של מי מבני הזוג. עריכת הסכם ממון לזוגות ידועים בציבור היא למעשה מעין "תעודת ביטוח" לבעל הרכוש.

   חשוב לדעת, כי הסכם ממון בין ידועים בציבור יש לאשרו אך ורק בפני טריבונל שיפוטי ולא באמצעות נוטריון, שכן, סמכותו של הנוטריון לאשר הסכם ממון ניתנה ובלבד כי יאשרו בסמוך לנישואין, ומכאן, הרי שזוגות ידועים בציבור אינם נשואים ו/או אין בכוונתם להינשא, ובאין נישואין –  אין הנוטריון מוסמך לאשר הסכם ממון.

   רוצה לומר כי הסכם ממון בין ידועים בציבור יש לאשר במסגרת פניה לטריבונל שיפוטי כדוגמת בית המשפט לענייני משפחה.

   זקוקים לשירותי עורך דין הסכם ממון?

   אל תהססו (!) צרו קשר עוד היום בטל 03-5185888

   ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או הבהרה.

   זקוקים למידע אודות ביטול הסכם ממון ידועים בציבור לחץ כאן!

   הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

   השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם    מאמרים נוספים

    עורך דין הסכם ממון

    הסכם ממון מהו?

    הסכם ממון הוא הסכם בכתב, אשר במסגרתו מסדירים בני זוג נשואים או ידועים בציבור את הסכמותיהם ביחס לרכוש שצברו או שייצברו במהלך חייהם המשותפים.

    יש לציין, כי בני זוג רשאים לחתום על הסכם ממון הן בטרם נישואי בני הזוג ואף לאחר נישואי בני הזוג.

    בהסכם ממון  ניתן להסכים ולהגדיר מראש על דרך חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פירוד, כמו גם כיצד יתנהלו בני הזוג במהלך חייהם המשותפים לגבי הרכוש והזכויות שצברו בטרם נישאו ואף לגבי רכוש אשר צברו במהלך הנישואים או החיים המשותפים.

    חשוב לדעת, כי חוק יחסי ממון בין בני זוג התשל”ג -1973, הוא למעשה החוק אשר מגדיר את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג בעת פקיעת נישואיהם אך מאפשר לבני זוג הנישאים להסכים על דרך שונה לחלוקת הרכוש ביניהם ובלבד כי ערכו הסכם ממון אשר אושר כדין.

    חשוב לדעת, כי חוק יחסי ממון בין בני זוג אינו חל על זוגות ידועים בציבור אלא על זוגות נשואים בלבד. ולכן, במקרה של אישור הסכם ממון בין בני זוג ידועים בציבור יש לאשר את ההסכם מכח חוק בתי המשפט לענייני משפחה ולא מכח חוק יחסי ממון בין בני זוג.

    לעריכת הסכם ממון יתרונות רבים ביניהם וודאות, שקט נפשי ומעין תעודת ביטוח.

    חשוב להבהיר, כי אין נוסח קבוע של הסכם ממון, וכי כל הסכם נערך בהתאם לנסיבותיהם האישיות של בני הזוג ובהתאם לזכויות או הרכוש שצברו.

    שאלות ותשובות - הסכמי ממון

    שאלה: האם ניתן לערוך הסכם ממון לאחר נישואין? תשובה: חוק יחסי הממון בין בני זוג מאפשר למעשה להגדיר בהסכם בין צדדים את יחסי הממון ביניהם הן במהלך הנישואין והן במועד פקיעתם. השוני העיקרי בין עריכת הסכם...

    קידום עורכי דין באינטרנט