הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

  הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   חשיבות הייצוג המשפטי בפרויקטים להתחדשות עירונית

   תמ"א 38/1 (חיזוק), תמ"א 38/2 (הריסה ובניה מחדש) ופינוי-בינוי

    

   בפרויקטים להתחדשות עירונית, יש לבעלי הדירות ולקבלנים אינטרס משותף להצלחת העסקה ביניהם. עם זאת, בד בבד, יש להם לא מעט אינטרסים מנוגדים. משום כך, חשוב ביותר כי כל אחד מהם יהיה מיוצג על ידי עורך דין מקצועי ומנוסה, המתמחה בתחום המקרקעין בכלל ובתחום ההתחדשות העירוני בפרט, אשר יקדם ויגן על זכויותיהם לאורך ההליך. 

   אודות תמ"א 38 ופינוי-בינוי

   תמ"א 38/1 היא תכנית לחיזוק מבני מגורים מפני רעידת אדמה. במסגרתה, מתקשרים בעלי דירות בחוזה עם יזם/קבלן, אשר יבצע את עבודות החיזוק לבניין. כמו כן, ישפץ הוא את מבנה המגורים, יוסיף לו מעלית ולכל דירה יתווספו חדר ממ"ד ומרפסת. כל אלו יתבצעו על חשבונו של היזם/קבלן, כאשר את התמריץ הכלכלי שלו לפרויקט, הוא יקבל בדמות זכויות בנייה על גג המבנה ומכירתן. תמ"א 38/1 (חיזוק) וכן, תמ"א 38/2 (הריסה ובניה מחדש) מבוצעות בכל פעם על בניין בודד, זאת להבדיל מפינוי-בינוי, המתבצע על כמה בניינים יחד, לעיתים על שכונה שלמה. במסגרתו, בנייני המגורים יהרסו לחלוטין והקבלן בונה בניין חדש לגמרי. 

   בתקופת הבנייה, יתגוררו הדיירים בדירות חלופיות, כאשר היזם/קבלן נושא בכל עלויות הפרויקט, לרבות בעלות שכר הדירה של בעלי הדירות. כמו בהליך תמ"א 38, יבנה הקבלן דירות על גג הבניין וממכירתן יפיק את הרווח מהפרויקט. בשני המקרים מדובר בעסקאות נדל"ן מורכבות מאוד, הכוללות היבטים משפטיים, תכנוניים ובירוקרטיים. על כן, יש חשיבות עצומה לקבלת ליווי משפטי צמוד לאורך הפרויקטים מתחילתם ועד סיומם. 

   ייצוג בעלי דירות

   בעסקאות מסוג זה יש פערי מידע אדירים בין בעלי הדירות לבין היזם/קבלן. עבורם, זוהי עסקת נדל"ן ראשונה וחד פעמית מסוגה ומנגד עומד היזם/קבלן אשר זהו תחום עיסוקו ומאחוריו עשרות פרויקטים דומים שביצע בעבר. במצב זה, הנטייה הטבעית של בעלי הדירות היא לקחת כעובדה מוגמרת את דבריו של היזם/קבלן ולתת לו להוביל, בעוד הוא פועל בעיקר מתוך שמירה על האינטרסים שלו. על כן, זקוקים בעלי הדירות לייצוג משפטי מקצועי של עורך דין למקרקעין, אשר יעמוד על זכויותיהם בעסקה בכל היבט והיבט.  

   בין היתר, יסייע עורך הדין לבעלי הדירות לבחור את היזם/קבלן המתאים לפרויקט, בעל הניסיון המקצועי והאיתנות הכלכלית הנדרשת. כמו כן, ינהל הוא את המשא ומתן מול היזם/קבלן על תנאי העסקה, לרבות קבלת ערבויות מספקות והתחייבות למתן ההטבות האטרקטיביות ביותר אשר ישבחו את ערך הנכס שלהם. נציין, כי היזם/קבלן אשר נושא בכל עלויות המיזם, נושא גם בשכר הטרחה של עורך הדין המייצג את בעלי הדירות, אולם יודגש, כי חובת הנאמנות שלו היא לבעלי הדירות בלבד.  

   ייצוג יזמים/קבלנים

   מול בעלי הדירות, אין ספק כי היזם/קבלן מגיע אל מיזמי תמ"א 38 ופינוי-בינוי כאשר ידו על העליונה. באמתחתו הידע והניסיון הרב בתחום, לעומת הדיירים שלרוב, אינם בעלי כל רקע נדל"ני. יחד עם זאת, גם הוא זקוק לייצוג משפטי מקצועי אשר יפעל לקידום האינטרסים שלו במסגרת הפרויקט. 

   עורך הדין המלווה את יזם/קבלן מטפל בין היתר, בהליכים התכנוניים והבירוקרטיים השונים הנדרשים בהליכי תמ"א 38 ופינוי-בינוי. 

   כמו כן, יפעל הוא לגיבוש תנאי עסקה המיטיבים עם היזם/קבלן, כאשר בראש סדר העדיפויות יעמוד נושא הבטוחות. בעלי הדירות יבקשו מטבע הדברים ערובות מקיפות ככל האפשר כאשר היזם/קבלן מנגד ישאף לצמצמן ככל שניתן. בנוסף, יעמדו על הפרק סוגי ההטבות שיעניק לבעלי הדירות ולוחות הזמנים לביצוע הפרויקט. חשיבותו של הייצוג המשפטי עבור היזם/קבלן בעסקאות אלו בא לידי ביטוי גם בהתמודדות עם מוסדות התכנון ורשויות השלטון וכן בטיפול בדיירים סרבנים, אשר יכולים לעכב מאוד את הפרויקט ובמקרים מסוימים אף להביא לביטולו.

   הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

   השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם    מאמרים נוספים

    בעמוד זה, תוכלו לקרוא מגוון מאמרים ופסקי דין במגוון תחומים בהם עוסק צוות משרדינו.

    הנכם מוזמנים לקרוא, להתעדכן ולהתרשם.

    למען הסר כל ספק יובהר, כי אין להסתמך על מידע זה כתחליף לייעוץ משפטי וכל מצב משפטי הינו תלוי נסיבות ויש לקבל ייעוץ מקצועי וקונקרטי מעו”ד העוסק בתחום אשר ייבחן את המצב המשפטי כדבעי. יובהר, כי היה וגולש/ים ייבחר/ו לעשות שימוש במידע זה – לא תהא בשום אופן אחריות ו/או חבות מכל מין וסוג שהוא לאתר ו/או מי מבעליו.

    ייפוי כח מתמשך

    ייפוי כח מתמשך מהו? ייפוי כח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לאדם לתכנן את עתידו וחייו בשלב בו הוא בעל מסוגלות ויכולת לקבל החלטות ולבצע פעולות ביחס לענייניו האישיים, הרכושיים והרפואיים. במסגרת ייפוי כח...

    מידע חשוב למתגרשים

    מהו הליך הגירושין ומהי האסטרטגיה נכונה לנקוט? לחץ כאן!   מהן העילות המקימות לאישה ולגבר זכות לחיוב בגט לחץ כאן!   הליך קביעת משמורת הילדים וזמני השהייה לחץ כאן!   מזונות מהם ומה הכללים שחלים לגביהם? לחץ כאן!   מזונות...

    קידום עורכי דין באינטרנט