הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

  הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   טעויות נפוצות בעריכת צוואה

   מסמך הצוואה מאפשר לכל אדם לבחור את יורשיו, כלומר, להחליט מי יקבל את הרכוש שהותיר אחריו לאחר פטירתו. אולם, לא אחת, מתבצעות טעויות מהותיות בעריכת הצוואה, אשר מסכנות את מימושה ועלולות להביא לפסילתה על ידי בית המשפט. ריכזנו עבורכם את חמשת הטעויות הנפוצות ביותר בעריכת צוואה. 

   הורדת צוואה מהאינטרנט

   בישראל אין חובה לערוך צוואה באמצעות עורך דין. מצב זה מוביל אנשים רבים לכתוב צוואה בעצמם. הם עושים כן תחת ההנחה כי הצוואה היא מסמך סטנדרטי ואחיד כך שאם יורידו צוואה לדוגמא מרשת האינטרנט, המלאכה הושלמה. הלכה למעשה, המציאות מלמדת כי צוואה שלא נוסחה על ידי עורך דין, סיכוייה להיפסל גבוהים מאוד ומדוע? מי שאינו בעל הידע המשפטי בדיני ירושות, לא יידע מטבע הדברים כיצד לנסח את הצוואה באופן נהיר, לכלול בה את כל הפרטים הדרושים ולדאוג כי היא תהיה ערוכה על פי כללי החוק. על כן, אם ברצונכם לוודא כי הרכוש אשר צברתם בעמל רב לאורך חייכם, יעבור לאחר פטירתכם ליורשים על פי בחירתכם, פנו לעורך דין לצורך עריכת צוואה. 

   אי שמירה על כללי הצוואה

   טעות שכיחה מאוד בכתיבת צוואה היא אי הקפדה על עריכת המסמך על פי הכללים שבדין. למה אנו מתכוונים? על פי חוק הירושה, ישנם ארבעה סוגי צוואות. לכל אחד מהם, סט כללים ייחודי משלו וכאשר אדם בוחר בסוג צוואה מסוים, אך לא עורך אותה על פי הכללים הרלוונטיים, הצוואה עלולה להיות מוכרזת כפסולה. כך למשל, צוואה בכתב יד, חייבת להיות כולה בכתב ידו של המצווה ושלו בלבד. לרוב, הציבור אינו מודע לתנאי זה ומתוך אותו חוסר ידיעה, יכול המצווה לתת לאדם אחר לכתוב את הצוואה עבורו וזאת מבלי לדעת כי בכך הוא מבטל למעשה את תוקפה המשפטי. 

   נוסח לא ברור

   מסמך הצוואה חייב להיות ברור וחד משמעי. הטעם לכך הוא כי הצוואה מתממשת לאחר שהמצווה הולך לעולמו ועל כן לא ניתן לפנות אליו ולשאול מה הייתה כוונתו באמירה כזו או אחרת. כאשר עולה השאלה מה היה רצון המנוח וקיימות מספר פרשנויות אפשרויות לצוואה, יכול בית המשפט להגיע למסקנה שלא ניתן להתחקות אחר רצון המצווה. המשמעות: ביטול אותה הוראה בצוואה או את כולה, בהתאם לנסיבות. נוסח לא ברור של צוואה יכול לבוא לידי ביטוי בין היתר כאשר הצוואה אינה מנוסחת בלשון ציווי. דוגמא נוספת היא כאשר יש חוסר בהירות לגבי היקף העזבון או באשר לחלקו של כל זוכה ברכוש. כל אחד מאלו יכול להביא לפסילת הצוואה, כולה או חלקה. 

   אי צירוף חוות דעת רפואית

   במקרים בהם המצווה הנו חולה או קשיש, חשוב מאוד לצרף לצוואה חוות דעת רפואית של פסיכיאטר, הקובעת כי במועד עריכת הצוואה המצווה היה צלול בדעתו וכשיר לערוך את הצוואה. פעולה זו נועדה למנוע טענה של אי כשירות המצווה, היכולה על פי חוק הירושה להביא לביטולה של הצוואה. חלק לא קטן מהליכי התנגדות לצוואה מוגשים בשל עילה זו ולא פעם, בהעדר חוות דעת כאמור או ראיות מבוססות אחרות המעידות על כשירות המצווה, בית המשפט מקבל את ההתנגדות ומורה על פסילת הצוואה. 

   הצוואה אינה מעודכנת

   ישנם שינויים בחיינו המצריכים את עדכונה של הצוואה, על מנת שהיא תישאר רלוונטית ותמשיך לשקף את רצוננו. כך למשל חשוב לעדכן את הצוואה לאחר לידת ילד ראשון או ילד נוסף, אשר בוודאי נרצה למנות כזוכים. בעת פטירתו של יורש, יש למחוק את שמו ולהוריש את החלק שלו ליורש אחר. דוגמא נוספת היא גירושין, אז סביר להניח כי לא נרצה שבן או בת הזוג לשעבר יירשו אותנו. כמו כן, כאשר נוספו או נגרעו נכסים מבעלותנו, גם אז ישנה חשיבות רבה לשינוי הצוואה בהתאם. לא פעם, הציבור אינו מודע לסוגיה זו, בפרט במצבים בהם הצוואה נערכת באופן עצמאי וללא ליווי של עורך דין צוואות, אשר כפי שהוסבר לעיל, הוא חיוני וחשוב ביותר בעת עריכת צוואה. 

   הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

   השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם    מאמרים נוספים

    עורך דין ירושות | עורך דין צוואות

    צו ירושה מהו?

    צו ירושה משמעותו הצהרה על זכויות היורשים החוקיים עפ”י דין, זהות היורשים וחלקם בעזבון.

    צו הירושה הינו צו משפטי אשר ניתן ע”י הרשם לענייני ירושה ו/או ע”י בית הדין הרבני עת בה לא השאיר/ה המנוח/ה צוואה המפרטת את חלוקת עזבונו.

    צו הירושה מעניק למעשה אסמכתא משפטית להעברת כל הזכויות מכל מין וסוג שהוא שהיו בבעלות המוריש/ה, ע”ש היורשים החוקים כגון: כספים, זכויות סוציאליות, זכויות המופקדות בידי צדדים שלישיים וכו’.

    מבקש הצו ירושה אינו מחויב להציג ו/או לאתר את נכסי המנוח/ה על מנת להגיש את הבקשה לצו ירושה שכן, צו הירושה ייעודו הוא להצהיר על זהות היורשים החוקיים ועל חלקם בעזבון.

    בקשה לצו ירושה ניתן להגישה לשני גופים – הרשם לענייני ירושה ו- בית הדין הרבני.

    רבים אינם מבחינים בין סוגי הצווים כלומר, מתי יש לבקש צו ירושה ומתי יש לבקש צו קיום צוואה.

    ובכן, ההבחנה היא די פשוטה, עת בה המנוח לא השאיר אחריו כל צוואה ו/או הוראה המפרטת את רצונו, בדבר מה ייעשה ברכושו שיותיר לאחר פטירתו אזי, על היורש להגיש בקשה לצו ירושה עפ”י דין.

    לעומת זאת, עת בה המנוח השאיר אחריו צוואה ו/או הוראה המפרטת את רצונו, בדבר מה ייעשה ברכושו לאחר פטירתו אזי, על הנהנה מהצוואה ו/או כל אדם המעוניין בקיום הצוואה להגיש בקשה לצו קיום צוואה.

    יודגש, כי ניתן להגיש בקשות אלו הן לרשם לענייני ירושה והן לבית הדין הרבני.

    זקוקים לשירותי עורך דין לענייני ירושה?

    אל תהססו (!) צרו קשר עוד היום בטל’ 03-5185888 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם. 

    צו ירושה

    צו ירושה מהו?? צו ירושה משמעותו הצהרה על זכויות היורשים החוקיים עפ"י דין, זהות היורשים וחלקם בעזבון. צו הירושה הינו צו משפטי אשר ניתן ע"י הרשם לענייני ירושה ו/או ע"י בית הדין הרבני עת...

    מהו הסדר בין יורשים?

    החוק בישראל מאפשר ליורשים לשנות את אופן חלוקת נכסי העזבון ביניהם באמצעות עריכת הסכם הנקרא הסדר בין יורשים. מדובר בהסכם משפטי בעל השלכות כלכליות משמעותיות מאוד ולכן חשוב מאוד לפנות בעניין זה...

    התנגדות לצוואה אימתי?

    אי כשירות המצווה, השפעה בלתי הוגנת, צוואה לטובת עדים: כל אלו הן דוגמאות לעילות של התנגדות לצוואה אשר בגינן, יכול אדם לפנות אל בית המשפט ולדרוש את ביטולה של הצוואה, היות שהיא...

    קידום עורכי דין באינטרנט