הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

  הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   שאלות ותשובות – הסכמי ממון עורך דין אביחי דמארי משיב לשאלות נפוצות

   שאלות ותשובות הסכמי ממון מאת: עורך דין אביחי דמארי

   שאלה:

   האם ניתן לערוך הסכם ממון לאחר נישואין?

   תשובה:

   חוק יחסי הממון בין בני זוג מאפשר למעשה להגדיר בהסכם בין צדדים את יחסי הממון ביניהם הן במהלך הנישואין והן במועד פקיעתם.

   השוני העיקרי בין עריכת הסכם בטרם הנישואין ובין לאחר הנישואים הוא דרך אישור ההסכם.

   כלומר, אם הצדדים ערכו את הסכם הממון בטרם נישאו, יש באפשרותם לאשר את ההסכם בפני נוטריון, רשם נישואין, בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני.

   אם ערכו הצדדים את הסכם הממון לאחר מועד הנישואים, יש לאשר את הסכם הממון אך ורק באמצעות ערכאה שיפוטית היינו בית המשפט לענייני משפחה ו/או בית הדין הרבני.


   שאלה:

   האם הסכם ממון שלפני הנישואין מכסה רכוש שבן זוג "ירש" לאחר הנישואין?

   תשובה:

   באופן עקרוני, ניתן להעלות כל סיטואציה ומענה לה בהסכם ממון. חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע, כי מתנות וירושות שקיבלו מי מהצדדים במהלך חיי הנישואים אינם נכסים שיש לאזנם בין בני הזוג בשעת הפירוד חו"ח. אולם, רצוי ואף מומלץ לתת התייחסות לנושא במידה ועורכים הסכם ממון וזאת על אף העובדה שהחוק קובע כי מתנות וירושות אינם נכסים שיש לאזנם בשעת פירוד וזאת על מנת למנוע ספקות ו/או ניסיונות ל"נגיסה" ברכושו של מי מהצדדים.


   שאלה:

   למה לא כדאי לעשות הסכם ממון לפי הסכם ממון שניתן למצוא באינטרנט?

   תשובה:

   אסור בתכלית האיסור להשתמש בשבלונה ו/או הסכם ממון שלא נערך בהתאם לנסיבות הצדדים. כל זוג נסיבותיו שונות מאחר גם אם אופי ההסכם זהה. יש לתת התייחסות רבה לנסיבות הצדדים דבר אשר יסייע באם מי מהצדדים יחפוץ בביטול ההסכם מטעמים פסולים ו/או שיקולים זרים.

   על הסכם ממון להיערך באופן שאינו משתמע לשתי פנים אחרת יש מקום לפרשנויות שלמעשה שונות לחלוטין מכוונת הצדדים בעת עריכת ההסכם. לא אחת, פורשו הסכמי ממון ע"י בית המשפט ובעקבות עתירת מי מהצדדים לפרשנות של סעיפים בדרך המקלה עימם ובכך הסכם הממון איבד למעשה את תוקפו! אין לחתום על הסכם שלא נערך ע"י בר סמכה ו/או ע"י עורך דין המתמחה בדיני משפחה אשר מכיר ומודע לנקודות התורפה בהסכמי הממון!


   שאלה:

   מה המרכיבים החשובים ביותר בהסכם הממון?

   תשובה:

   גם כאן התשובה היא תלוית נסיבות. כלומר, בהסכם ממון יש לתת התייחסות למספר מרכיבים כגון – מועד הכירות הצדדים, הגדרת האופי הכלכלי של הצדדים, התייחסות לנכסים שצברו ו/או ייצברו ודרך חלוקתם בעת פקיעת הנישואים. יש לתת התייחסות לחליפי הנכסים ו/או הפירות שיניבו, מה קורה עם תנאים סוציאליים, מוניטין עסקי (לעצמאים) כושר השתכרות וכדו'.

   שוב יודגש, כי כל הסכם יש לערוך בהתאם לנסיבות האישיות של הצדדים ועל הגדרת רצונם בכל הקשור ליחסי הממון בין הצדדים.


   שאלה:

   איך ניתן לעשות הסכם ממון מבלי להכניס אווירה של מתח בין בני הזוג?

   תשובה:

   מאחר ולא כל האצבעות שוות, כך גם בני האדם. ישנם אנשים שיכולים לראות ברצון מי מהצדדים לערוך הסכם כהבעת אי אמון ו/או כצעד טקטי ו/או חוסר ביטחון בזוגיות ו/או לחץ נפשי ו/או לחץ מבני המשפחה. הדרך הנכונה ביותר לעשות זאת ומבלי להכליל היא לחתום על הסכם ממון בטרם הנישואים, כך שמה שנותר הוא ליהנות מן הנישואים ככל שניתן מבלי לחשוב מה יהיה בעת פירוד (מאחר והדבר מוגדר בהסכם). דבר הגורם לעיתים למתח רב בין בני הזוג מבלי שחשבו כלל על פירוד.


   שאלה:

   מה האינטרס של בן/בת זוגי לעשות איתי הסכם ממון?

   תשובה:

   יכולים להיות כמה סיבות לרצון מי מהצדדים בהסכם. אין סיבה אחת ו/או עיקרית שבעטיה צד מבקש לערוך הסכם. לרוב, הסיבות זהות כגון שמירה על זכויות ו/או רכוש, ביטחון נפשי, ביטחון כלכלי, שמירה על מוניטין ובעיקר למנוע תביעות והליכים יקרים ומיותרים בבתי המשפט השונים.


   שאלה:

   האם להסכם ממון יש תקופה בה פג תוקפו?

   תשובה:

   להסכם ממון יש תוקף כל עוד לא שונה ע"י הצדדים ובהתאם לחוק. ישנם מקרים בהם צדדים קובעים בהסכם, כי ההסכם יעמוד בתוקפו לתקופה מוקצבת ו/או קובעים כי ההסכם יאבד מתוקפו בהתמלא תנאי מסוים אותו הגדירו בהסכם. היינו גם כאן ניתנת לצדדים אפשרות בחירה ביחס למועד פקיעת ההסכם אם בכלל.


   שאלה:

   מה הפרמטרים הקובעים את מחיר עריכת הסכם הממון?

   תשובה:

   באופן עקרוני, אין מחירון לפי פרמטרים. עלות ההסכם נקבעת עפ"י עורכו ועפ"י שיקול דעתו. שיקול מרכזי בקביעת עלות ההסכם היא הזמן שנדרש לעריכת ההסכם ו/או המנגנונים המשפטיים שנבנו על מנת לשמור על רצון הצדדים מבלי שיהיה מקום לפרשנות דבר המצריך זמן וחשיבה משפטית יצירתית.


   שאלה:

   האם ניתן לשפר את הסכם הממון אם יש שינוי ברכוש של בני הזוג? איך עושים זאת נכון?

   תשובה:

   באופן עקרוני, כל עוד הצדדים מסכימים לשינוי בהסכם, הם יכולים לעשות זאת בכל שעה. אך, לו ההסכם ייערך באופן מקצועי, כבר מראש תינתנה התייחסות למקרה בו ישנו שינוי ברכוש.


   שאלה:

   האם רכוש שבן הזוג הגיע איתו לפני החתונה מתחלק במידה ולא ערכנו הסכם ממון?

   תשובה:

   חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע כי צד שהגיע עם רכוש ערב נישואיו לבן הזוג יישאר עם כלל רכושו שהביא עמו. יחד עם זאת, במהלך החיים המשותפים, נכסים נמכרים, כספים מתערבבים ונוצר מצב בו קשה להוכיח מה הביא עמו כל צד ולכן צד שהגיע עם רכוש ו/או זכויות מוטב יהיה לו יערוך הסכם ממון בו יישמרו זכויותיו.

    

   לעורך דין אביחי דמארי, ניסיון רב בעריכת הסכמי ממון וחיים משותפים והצלחות מוכחות בניהול הליכים מורכבים בתחום דיני המשפחה וירושה.

   עורך דין משפחה וירושה אביחי דמארי מכיר היטב את הרגישות הנדרשת ובתשומת לב לפרטים הקטנים ומעניק שירות משפטי מיטבי ללקוחותיו.

   ככל ואתם נדרשים לטיפול עורך דין בענייני משפחה וירושה הנכם מוזמנים לפנות אלינו לשירותי עורך דין אביחי דמארי בתחומי המשפחה, ירושה, גירושין ומקרקעין בטל 03-5185888

   לקביעת פגישה מהירה חייגו: 053-7551900 או השאירו פרטים בטופס ונשוב אליכם בהקדם

    

   נותרתם עם שאלות ללא מענה?

   אל תהססו (!) צרו קשר עוד היום עם עורך דין אביחי דמארי בטל: 03-5185888

   ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או הבהרה.

   צריכים מענה מהיר ? חייגו ללא התחייבות  053-7551900

   הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

   השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם    מאמרים נוספים

    עורך דין הסכם ממון

    הסכם ממון מהו?

    הסכם ממון הוא הסכם בכתב, אשר במסגרתו מסדירים בני זוג נשואים או ידועים בציבור את הסכמותיהם ביחס לרכוש שצברו או שייצברו במהלך חייהם המשותפים.

    יש לציין, כי בני זוג רשאים לחתום על הסכם ממון הן בטרם נישואי בני הזוג ואף לאחר נישואי בני הזוג.

    בהסכם ממון ניתן להסכים ולהגדיר מראש על דרך חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פירוד, כמו גם כיצד יתנהלו בני הזוג במהלך חייהם המשותפים לגבי הרכוש והזכויות שצברו בטרם נישאו ואף לגבי רכוש אשר צברו במהלך הנישואים או החיים המשותפים.

    חשוב לדעת, כי חוק יחסי ממון בין בני זוג התשל”ג -1973, הוא למעשה החוק אשר מגדיר את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג בעת פקיעת נישואיהם אך מאפשר לבני זוג הנישאים להסכים על דרך שונה לחלוקת הרכוש ביניהם ובלבד כי ערכו הסכם ממון אשר אושר כדין.

    מה זה אושר כדין?

    על הסכם ממון להיות מאושר ע"י רשות.

    אם הסכם הממון נערך ונחתם סמוך ולפני נישואי בני הזוג אז ניתן לאשרו בפני נוטריון או בית המשפט לענייני משפחה או בית דין דתי.

    ככל והסכם הממון נערך לאחר הנישואים הרי שניתן לאשרו אך ורק בפני בית המשפט או בית הדין הדתי.

    חשוב לדעת, כי חוק יחסי ממון בין בני זוג אינו חל על זוגות ידועים בציבור אלא על זוגות נשואים בלבד.

    ולכן, במקרה של אישור הסכם ממון בין בני זוג ידועים בציבור יש לאשר את ההסכם מכח חוק בתי המשפט לענייני משפחה ולא מכח חוק יחסי ממון בין בני זוג.

    לעריכת הסכם ממון יתרונות רבים ביניהם וודאות, שקט נפשי ומעין תעודת ביטוח לרכושם ככל והסכם הממון נוסח נכון על ידי עורך דין הסכם ממון.

    חשוב להבהיר, כי אין נוסח קבוע של הסכם ממון, וכי כל הסכם נערך בהתאם לנסיבותיהם האישיות של בני הזוג ובהתאם לזכויות או הרכוש שצברו.

    בטרם חתימה על הסכם ממון יש להיוועץ עם עורך דין הבקיא בדיני משפחה וירושה על מנת שיבהיר לכם היטב את המשמעויות וההשלכות המשפטיות של הסכם הממון.

    לעורך דין אביחי דמארי, ניסיון רב והצלחות מוכחות בניהול הליכים מורכבים בתחום דיני המשפחה וירושה.

    עורך דין משפחה וירושה אביחי דמארי מכיר היטב את הרגישות הנדרשת ובתשומת לב לפרטים הקטנים ומעניק שירות משפטי מיטבי ללקוחותיו.

    ככל ואתם נדרשים לטיפול עורך דין בענייני משפחה וירושה הנכם מוזמנים לפנות אלינו לשירותי עורך דין אביחי דמארי בתחומי המשפחה, ירושה, גירושין ומקרקעין בטל 03-5185888

    ובמקרים דחופים בטל: 053-7551900

    הסכם ממון - מידע נוסף

    הסכם ממון הינו הסכם שנועד לאפשר לבני זוג להסדיר ביניהם את ענייני הרכוש במקרה בו החליטו על פירוד. על בני זוג שנישאו לאחר יום 01.01.1974, ובמידה ולא חתמו על הסכם ממון ביניהם,...

    עו"ד הסכם ממון וצוואה בפרק ב

    עו"ד הסכם ממון וצוואה בפרק ב' התחלתם בזוגיות פרק ב'? נפלא! כדי שתוכלו לנהל זוגיות אוהבת בראש שקט, חשוב שתפנו לעורך דין משפחה ותערכו הסכם ממון וצוואה. מדוע? עריכת הסכם ממון וצוואה בפרק...

    קידום עורכי דין באינטרנט