תפריט סגור

אישור נוטריוני

אתם נדרשים אליו בהצגת מסמכים פורמליים לרשויות בארץ ובחו"ל, בתרגום מסמכים משפטיים, אפילו באימות הסכם ממון. אישור נוטריוני מהווה את אחד המרכיבים ההכרחיים ביותר בעולם המשפט, המעניק למסמכים שונים את תוקפם הרשמי ובכך מעגן את כשירותם ותקינותם. במאמר זה נעמוד על משמעותו של אישור זה, באילו מקרים יש לקבל אותו ומהן סמכויות הנוטריון עצמו.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות - השאירו פרטים

Modern

סוגים אפשריים של אישור נוטריוני

חוק הנוטריונים (התשל"ו, 1976) קובע ומסדיר את עצם קיומו של האישור הנוטריוני כראיה בהליכים משפטיים, כך שכל מסמך שניתן לו אישור שכזה, יהא תקף להצגה, להוכחה, לדיון או להפרכת תיעוד שמוצג בבית המשפט או ברשויות שונות. הצגת האישור נדרשת בעניינים פורמליים רבים מול הרשויות ולכן באפשרותו להימצא בכמה סוגי מסמכים נפרדים. נציג כעת כמה מהם:

אישור נוטריוני לקיום צוואה בפני רשות

אדם שעורך את צוואתו בפני נוטריון ויקבל לגביה את אישור הנוטריון, מתקף את צוואתו באופן שבו ניתן לראות בה כאילו נערכה על ידי רשות / שופט. במצב כזה, יהיה קשה מעוד לערער או להתנגד לצוואה.

חתימה על יפויי כוח

על פי חוק הנוטריונים, הנוטריון מוסמך לאשר חתימה על יפוי כוח לצורך ביצוע עסקאות במקרקעין וכן על חתימה בייפויי כוח כלליים. זו גם הסיבה לכך שבנקים דורשים אישור נוטריוני בחתימה על יפוי כוח בהלוואת משכנתא.

אישור לנכונות של תרגום

אם אישור מצד הנוטריון מהווה ראיה משפטית, הרי שזו אחת הדרכים בה ניתן להציג מסמכים וראיות לבית המשפט, שכתובים בשפה זרה. למעשה, תרגום המסמכים לבדו לא יספיק, שכן צריך להכשיר את המסמך. האישור מאת עורך דין נוטריון (שבמקרים רבים משמש בעצמו כמתרגם בלשון אמו) הופך את המסמך תרגום המסמך לבעל מעמד רשמי.

אישור אפוסטיל

מה קורה כאשר מסמך בעברית צריך להגיע לרשויות מעבר לים? במקרה כזה ייתכן שיידרש אפוסטיל – אישור רשמי ייחודי לתעודות ציבוריות, המועברות בין מדינות החתומות ביניהן על אמנת אפוסטיל (רוב מדינות המערב) ושקובע כי התעודות רשמיות. האפוסטיל מעניק לתעודה תוקף מקורי ורשמי מטעם רשות המדינה. כמו כן ישנו אפוסטיל ביחס לעצם היות רישיון הנוטריון בתוקף שזה נעשה בבית משפט של אותו המחוז בו יושב הנוטריון.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות - השאירו פרטים

על תחומי האחריות וסמכויותיו של הנוטריון

מאחר וכל אישור נוטריוני מעניק כוח משמעותי למסמכים שונים, נדרשת קביעה בחוק גם לזהות המורשים לספק אותו. חוק הנוטריונים קובע את הקריטריונים לעורכי דין המבקשים לשמש כנוטריונים:

 1. אזרחי המדינה או תושבי קבע
 2. חברים בלשכת עורכי הדין העוסקים בעריכת דין לפחות 10 שנים, ללא שהוצאו או הושעו מהלשכה ו/או שרישיונם הותלה מפאת הליכים משמעתיים.
 3. ללא עבר פלילי בישראל או מחוצה לה בעבירות כלשהן שיש עמן קלון.
 4. וועדת הרישיונות ראתה לנכון לאפשר לעורך הדין להצטרף כנוטריון.
 5. מעבר של השתלמות מיוחדת ואישור הוועדה שהוסמכה לאישור המועמדות.

יצוין כי תפקיד זה כפוף למשרד המשפטים.

אישור נוטריוני
אישור נוטריוני

סמכויותיו של הנוטריון מפורטות גם הן בחוק וכוללות רשימת פעולות כלפי המסמכים השונים:

 • אימות חתימה על גבי מסמכים, למשל חתימתו של מוריש על גבי צוואתו.
 • אישור מורשה חתימה, למשל נציג תאגיד שהוסמך לחתום בשמו.
 • אישור נוטריוני להעתק ממסמכים (נאמן למקור).
 • אישור לנכונות של תרגום מסמך.
 • מתן אישור לכך שאדם פלוני חי.
 • חתימה ואישור תצהירים בפני הנוטריון
 • אישור נכונות לרשימת מצאי, למשל למוזיאון או ארכיון לאומי
 • עריכת העדה למסמך סחיר
 • אימות הסכמי ממון בין בני זוג טרם נישואיהם.
 • עריכת מסמכים

אישור נוטריוני מבטא חוקיות, תקינות וכשירות המסמכים

כל מסמך שיש להכיר בו כמקורי, רשמי ומוסמך, יידרש לעבור תחת עינו וחותמתו של הנוטריון. עורך הדין המשמש כנוטריון נדרש לפעולות מדויקות, קפדניות וישרות מאוד בכל זמן נתון, תוך שהוא פועל על סמך הכללים המדויקים שחלים עליו מעצם התפקיד.

האם נוטריון יכול לאשר מסמכים מרחוק?

לא. על פניו, היה ניתן לאפשר לכל נוטריון לחתום על מסמכים דרך האינטרנט ובכך לחסוך לכל המעורבים זמן וכסף, אך מתוך רצון לשמור כראוי על כללי האתיקה, הוראות הביצוע ופעולה לפי כללי הזהירות המתבקשים, הדבר איננו אפשרי ושירותי הנוטריון הינם פרונטליים בלבד.

כמה עולה שכ"ט של עורך דין נוטריון?

שירותי הנוטריונים בישראל מבוססים על תעריף קבוע בתקנות הנוטריונים שכר שירותים, כך שלעורכי הדין אין אפשרות לחרוג ממנו. המחיר משתנה בין השירותים הקיימים.

אם נדרשתם לקבלת אישור נוטריוני כלשהו, עורך דין ונוטריון אביחי דמארי ישמח לסייע לכם. עורך דין נוטריון בפתח תקווה אביחי דמארי ערוך למתן כל שירותי הנוטריון הקיימים תוך הקפדה על שירות מהיר ומקצועי. צלצלו עכשיו בטל: 053-7551900.

ליטל ברגר
ליטל ברגר
13:19 20 Mar 22
קיבלנו שירות מעו"ד אביחי דמארי, שירות מצוין, אדיב, מהיר ואישי. לאחר שחיפשנו מס' עורכי דין הגענו אליו וקיבלנו שירות יוצא דופן שהבנו כבר מהשיחה הראשונה. ממליצה מאוד. תודה רבה אביחי!
Rakefet S
Rakefet S
14:57 02 Mar 22
עורך דין נעים, ברור, מקצועי,שהמטרה שלו לעזור ללקוחות כמה שיותר בגירושים, על .מנת שהם שיהיו כמה שיותר פשוטים וקליםהוא נתן אפילו מעבר לזמן המוקצה לפגישה, כדי לענות על כל השאלות עד שהבנתי עד הסוףכיף כזה שרות וככה נעים, במיוחד בנקודות האלה
Tamar Weisz
Tamar Weisz
16:29 25 Jan 22
ייעוץ אמין מקצועי ויסודי, עזר לי מאוד (כבר פעם שניה) תודה!
Adi Ankona
Adi Ankona
11:24 08 Jan 22
עו"ד מקצועי ואנושי, נתן ייעוץ איכותי וטיפל בתיק בצורה מרשימה עם תוצאה מעל למצופה.תודה לך עו"ד דמארי היקר
Bar Ilooz
Bar Ilooz
15:32 30 Dec 21
אין לי מה להגיד חוץ מדברים טוביםמקצועי ממש , יצירתי מבחינת שילוב פתרונות בתחום המשפט, הגוןפתר ופותר לי הרבה בעיותממליצה בחום ותדעו שאתם בידיים טובות איתו
לקריאת כל הביקורות
js_loader

כתיבת תגובה

Call Now Button