תפריט סגור

צוואה נוטריונית

כל אדם יכול לערוך את צוואתו דרך אחת מארבע צורות מקובלות: צוואה בעדים, צוואה בכתב יד, צוואה בעל פה או צוואה בפני רשות. האחרונה, מתייחסת לעריכתה של הצוואה בפני גורם כמו שופט, דיין או נוטריון. צוואה נוטריונית למעשה, מקבילה מבחינה משפטית לצוואה שתיערך בפני כל שופט. אז מה מייחד את צוואה זו ומהם יתרונותיה ביחס לצוואות אחרות? במאמר זה המידע המלא בנושא:

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות - השאירו פרטים

ההגנה הייחודית שמספקת צוואה נוטריונית

סעיף 19 לחוק הנוטריונים קובע כי עריכת צוואה בפני עורך דין נוטריון תהווה בעת הצורך ראיה משפטית. במה דברים אמורים? הנה למשל אליעזר, שמחליט לערוך את צוואתו שתקבע כיצד יחולק רכושו לאחר מותו, אולם אחד מבניו סובר כי חלקו היחסי בירושה קטן יותר מזה של אחיו.

אם ירצה בכך, יוכל הבן לנהל הליך משפטי שבמסגרתו יתנגד לצוואה, בדרך כלל באמצעות ניסיון להוכיח כי המצווה לא היה צלול בדעתו בעת כתיבת הצוואה.

במקרה שאליעזר יצר צוואה נוטריונית, הרי שעצם חתימתו של הנוטריון הופכת כראיה משפטית והדבר מחזק מאוד את כשירותה המלאה של הצוואה כמסמך משפטי חזק שלא ניתן לערער עליו. יתרון זה איננו שמור לצוואה הנערכת בכתב יד או בפני עדים, כך שחתימת הנוטריון הופכת לברת משקל ראייתי מעצם היותה ומגנה על הצוואה בשלביה המעשיים טוב יותר.

Modern

עריכת צוואה בפני נוטריון – הלכה למעשה

סעיף 22 לחוק הירושה מעגן את ההרשאה של אדם לערוך את צוואתו בפני רשות וזאת בהתאם לרשימת הגורמים המורשים המופיעים בסעיף זה. מאחר ומאמר זה מתייחס לכתיבת הצוואה הנוטריונית בלבד, נפרט כעת את הדרך לעריכתה במשרד הנוטריון:

  • המצווה נדרש להציג בכתב או להביע בעל פה את רצונותיו מול הנוטריון. הנוטריון יעלה את הדברים על הכתב ויקריא בסיום את הדברים בפני המצווה.
  • בנקודה זו, המצווה יאשר שזוהי צוואתו והנוטריון (בתור הרשות מולה נערכה הצוואה) יאמת את זהותו (בהצגת תעודת זהות) ורצונו החופשי של המצווה.
  • במקרה שהמצווה מבקש להביע את צוואתו בשפה אחרת, יש לערוך לה תרגום נוטריוני ולקרוא אותה בתרגום מדויק לאחר מכן לשפתו. תרגום זה כרוך באישור מתרגם נוטריוני על גבי הצוואה עצמה.
  • בסיום, יחתום הנוטריון על הצוואה בחתימתו הייחודית וציין באישור ייחודי את האופן בו זיהה את המצווה ובכך יעניק לה את תוקפה המשפטי.

כפי שניתן לראות, תהליך עריכתה של צוואה נוטריונית יחסית מהיר ופשוט, כאשר חלקו המרכזי מתייחס לעריכתה של הצוואה, הפירוט והדיוק שלה עד לשביעות הרצון. לעתים הופכת עריכת הצוואה עצמה למלאכה של ממש, ככל שלמצווה יש עניינים רבים שירצה להתייחס אליהם, תוך מציאת האפשרויות המתאימות ביותר בהתחשב בנכסיו, זהות היורשים ואופיים של כל אלה.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות - השאירו פרטים

בדיקת כשירותו של המצווה

צוואה שנערכה בשלב שבו אדם לא היה צלול או אם נערכה מתוך השפעה והתערבות ברצונו הטוב והחופשי, צפויה להיפסל אם יוכח כי כך הייתה. מן הצד האחר, מצווה שלא היה כשיר לעריכת הצוואה בחייו, עלול להותיר אחריו פגיעה, כעס, תסכול ומתחים רבים בין קרוביו, מה שמונע את השימוש בנכסים שנותרו וקולע את המשפחה לתוך שנים מתישות, יקרות ומסוכסכות בין קירות בית המשפט.

לאור כל אלה, יש חשיבות עליונה לבירור הכשירות המוחלטת של המצווה טרם מתן אישור הנוטריון לגביה. עוד לפני שיצהיר המצווה על צלילות דעתו ורצונו הטוב והחופשי, יתכן שהנוטריון ידרוש בהצגת אישור רפואי/ פסיכיאטרי או ייבחן בעצמו את המצווה דרך מסירת שאלות פתוחות כדי להתרשם מכשירותו.

מיותר לציין כי נוטריון מקצועי ידע לבחון לעומק את מצבו האמיתי של המצווה שלפניו, ישתמש בסט נרחב יותר של מיומנויות וזאת על מנת לסייע למצווה להפיק מסמך שמביע את רצונותיו באופן הישר והמדויק ביותר אל מול כל רצונותיו הפנימיים.

צוואה נוטריונית
צוואה נוטריונית

הפקדת צוואה נוטריונית

עניין נוסף שעשוי להיחשב כיתרון בולט הוא האפשרות שהנוטריון יפקיד את הצוואה אצל רשם הירושות. משרד הרשם ישמור בפועל על המסמך המקורי של הצוואה בחתימתה המקורית ויוצג רק בהמשך, לכשיינתן צו קיום צוואה.

הפקדת צוואה נוטריונית מבוצעת על ידי הנוטריון באמצעות מערכת מקוונת של רשם הירושות. הפקדה זו תפיק מספר הפקדה המאשר הפקדה מקוונת ולאחר מכן על הנוטריון לבצע הפקדה פיזית של הצוואה אצל רשם הירושות. השלמת ההפקדה הפיזית למעשה מהווה את השלמת הפעולה בהצלחה.

אנו נסייע לכם לערך צוואה איכותית, מדויקת ומאוזנת

אם אתם מעוניינים לנסח את צוואתכם ולהביע אותה כראוי מכל היבט רלוונטי, עורך דין ונוטריון אביחי דמארי לרשותכם. למשרדנו מומחיות וניסיון מובילים בדיני הצוואות והירושות, לרבות מתן שירותי נוטריון בפתח תקווה המבוססים על ניסיון, אחריות ויסודיות מלאה.

לתיאום פגישה בנושא, צרו עמנו קשר כבר עכשיו.

מהי צוואה נוטריונית?

זוהי אחת האפשרויות העומדת בפני המצווים, אשר בוחרים להביע את צוואתם בפני רשות, כלומר גורם מורשה כמו שופט, דיין או עורך דין נוטריון.

מהם יתרונות הצוואה הנוטריונית?

עצם חתימתו של נוטריון על מסמך הצוואה מהווה ראיה משפטית, כך שניתן לצמצם משמעותית את הפגיעה העתידית בתוכן ובמהות הצוואה והבעת כוונותיה. יתרון ספציפי לעריכת צוואה מול נוטריון הוא האפשרות להפקיד את הצוואה המקורית אצל רשם הירושות למשמורת, עד למתן צו קיום צוואה.

צריכים צוואה נוטריונית? עו"ד ונוטריון אביחי דמארי מעניק שירותי נוטריון איכותיים, לצד התמחות מקצועית בדיני משפחה, ירושה, מקרקעין ותחום המשפט העסקי-מסחרי. לתיאום פגישה במשרדנו צרו קשר כבר עכשיו.

ליטל ברגר
ליטל ברגר
13:19 20 Mar 22
קיבלנו שירות מעו"ד אביחי דמארי, שירות מצוין, אדיב, מהיר ואישי. לאחר שחיפשנו מס' עורכי דין הגענו אליו וקיבלנו שירות יוצא דופן שהבנו כבר מהשיחה הראשונה. ממליצה מאוד. תודה רבה אביחי!
Rakefet S
Rakefet S
14:57 02 Mar 22
עורך דין נעים, ברור, מקצועי,שהמטרה שלו לעזור ללקוחות כמה שיותר בגירושים, על .מנת שהם שיהיו כמה שיותר פשוטים וקליםהוא נתן אפילו מעבר לזמן המוקצה לפגישה, כדי לענות על כל השאלות עד שהבנתי עד הסוףכיף כזה שרות וככה נעים, במיוחד בנקודות האלה
Tamar Weisz
Tamar Weisz
16:29 25 Jan 22
ייעוץ אמין מקצועי ויסודי, עזר לי מאוד (כבר פעם שניה) תודה!
Adi Ankona
Adi Ankona
11:24 08 Jan 22
עו"ד מקצועי ואנושי, נתן ייעוץ איכותי וטיפל בתיק בצורה מרשימה עם תוצאה מעל למצופה.תודה לך עו"ד דמארי היקר
Bar Ilooz
Bar Ilooz
15:32 30 Dec 21
אין לי מה להגיד חוץ מדברים טוביםמקצועי ממש , יצירתי מבחינת שילוב פתרונות בתחום המשפט, הגוןפתר ופותר לי הרבה בעיותממליצה בחום ותדעו שאתם בידיים טובות איתו
לקריאת כל הביקורות
js_loader

כתיבת תגובה

Call Now Button