תפריט סגור

עורך דין סכסוכי ירושה

אדם הולך לעולמו ומותיר אחריו כספים, נכסים ורכוש. במצבים מסוימים, הירושה תחולק בצורה חלקה ללא קושי. במקרים אחרים, עצם קיומה מוליד סכסוכים מרים, המלווים בקרע משפחתי קשה, כואב וגם יקר. כדי להתמודד עם המצב, להסדיר את תנאי הירושה ולאחות את הקרע, נדרש עורך דין סכסוכי ירושה להיכנס לתמונה. במאמר זה נדון בסיבות הנפוצות לסכסוכי ירושה ולפעולות המתאימות לטיפול בכך:

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות - השאירו פרטים

על עיזבון, ירושה ופוטנציאל המחלוקת

אדם שנפטר מותיר אחריו רכוש, אבל גם בני אדם שקרובים אליו ולליבו. אם הבטיח את ממונם דרך צוואה מסודרת, יתבקשו היורשים להוציא צו קיום צוואה כדי לממש את שהובטח לכל אחד מהם. כאשר לא קיימת צוואה, חלוקת הנכסים תתרחש מכוח "ירושה על פי דין", לפיה ברירת המחדל תהיה בן/ בת זוג הנפטר וילדיו. במקרה כזה, על המשפחה להוציא צו ירושה.

בשני המקרים, עלול להיווצר סכסוך שידרוש כבר מן הרגע הראשון במעורבותו של עורך דין סכסוכי ירושה. סכסוך שכזה מציף לא רק את האובדן הטרי עדיין, אלא גם מטענים קודמים, חילוקי דעות, תחושת קיפוח, תסכול, כעס, רגשות מעורבים וגם אינטרסים אישיים.

מכיוון שחוק הירושה קובע כי המצווה רשאי להוריש את נכסיו ורכושו למי שיראה לנכון, ייתכן שתוכן צוואתו לא ימצא חן בעיני חלק מהנהנים. בני המשפחה עשויים לגלות על נישול מוחלט מהצוואה, על ירושה שעוברת לגורם זר או אפילו על חלוקה בלתי צודקת של נכס מקרקעין, למשל כאשר הורה שהלך לעולמו מוריש בצוואתו את הדירה רק לאחד הילדים. אם אתם נמצאים כעת בסכסוך משפחתי עקב חלוקה לא שוויונית של העיזבון, ניתן לפנות אל עורך דין ירושה.

Modern

חשיבותו של עורך דין סכסוכי ירושה לניהול המקרה

סכסוכים, על אחת כמה וכמה משפחתיים, הם סוגיה קשה לניהול עצמאי. ולכן מוטב לפנות אל עורך דין סכסוכי ירושה מיומן ומנוסה, שיתפקד בראש ובראשונה כגורם אובייקטיבי הפועל מתוך היגיון, חוק וכלים משפטיים ולא על בסיס אמוציונלי. עורך דין המתמחה בדיני צוואות וירושות מהווה גם את הגורם המתאים לעריכת צוואה מלכתחילה, במטרה להימנע מסכסוך משפחתי בהמשך.

כאן המקום לציין כי לכל סוג צוואה בחוק ישנן דרישות מחייבות על מנת שתיהפך לתקפה משפטית. מלבד דרישות צורניות בעריכת הצוואה לשם קבלת תוקפה, ישנן גם המלצות כמו למשל צירוף של חוות דעת פסיכיאטרית בקרב מצווים מבוגרים, שתתייחס לכשירותם לערוך צוואה. הדבר ימנע בעתיד את תקיפת הצוואה, בעיקר על ידי מי שחש מקופח ממנה ומנסה להתנגד לה בטענה לגבי אי כשירות המצווה בפועל.

נסיבות להיווצרות סכסוכי ירושה

אדם שמחליט להביע את רצונו לאחר לכתו באמצעות צוואה, מעוניין להבטיח כי הצוואה שתיווצר תהיה חזקה מספיק כדי לבלום ניסיונות לערער עליה, לעתים קרובות תוך חלוקה צודקת והוגנת מאוד של העיזבון, כדי להימנע מסכסוכים. יחד עם זאת, לא תמיד מספיק הדבר כדי להימנע ממחלוקות עתידיות. למעשה כל אדם רשאי להגיש התנגדות לצו קיום צוואה בהתאם לתנאי החוק.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות - השאירו פרטים

אחת הסיבות האפשריות לכך, היא בעקבות ציווי להורשת הרכוש רק לאחד האחים. כל עוד לא נפל פגם בעריכת הצוואה עצמה, רצונו של המנוח יכובד, אך בהחלט אפשר להבין מדוע מנסה האח שנותר ללא כלום בידו לאתר פגמים בצוואה ולהגיש לגביה התנגדות.

אחת הטענות המרכזיות להתנגדות לצוואה היא זו שמנסה להוכיח כי המצווה לא הבין את משמעות והשלכת צוואתו בעת עריכתה. במילים אחרות, המנוח חווה השפעה לא הוגנת, שלא לומר לחץ או תמרון מגורם כלשהו, כך שצוואתו בפועל אינה משקפת את רצונו האחרון.

טענה נפוצה אחרת המיושמת באמצעות עורך דין סכסוכי ירושה, מתייחסת לחוקיותה, מוסריותה או העדר האפשרות לממש את הצוואה. למשל אם היא נוגדת את הוראות המוסר או החוק, או כשלא ניתן ליישמה בפועל, נניח אם נקבע כי רק כאשר תתגרש הבת תקבל את רכוש המנוח.

האם יש דרך להתמודד עם סכסוך הירושה?

רובם המוחלט של סכסוכי הירושה מהווים מאבקים משפחתיים פנימיים ולכן הם מכילים בתוכם מורכבות ומטען רגשי יוצאי דופן, עמו מתמודדים הרבה פעמים בתיקי משפחה בנושאים שונים.

במקרה שבו אין אפשרות להסכים לגבי העיזבון, חשוב לבחור עורך דין סכסוכי ירושה שימצא פתרון מתאים, לעתים כעורך דין מגשר המאפשר לבני המשפחה להגיע להסכמה הדדית ולעתים כעורך דין המייצג רק את אחד הצדדים לסכסוך.

הדרך המקובלת להשכין שלום בין הצדדים ולפתור את הסכסוך בהצלחה, תהיה באמצעות הסדר בין יורשים, המתקבל בעקבות ניהול משא ומתן על התנאים המוסכמים. הסדר שכזה ייכנס לתוקפו כמובן רק אם מדובר בהתנגדות לצוואה שהתקבלה והצוואה בוטלה, או אם לא קיימת צוואה ויש לדון בתנאים על פי חוק הירושה.

משרד עוה"ד אביחי דמארי ושות' מטפל במומחיות ורגישות רבה בסכסוכי ירושה ומעניק שירות בלתי מתפשר עד לפתרון מלא לסכסוך והגעה להסכם ישר והוגן, המקובל על כל הצדדים. זמינים בטל: 053-7551900.

עורך דין סכסוכי ירושה
עורך דין סכסוכי ירושה
  • מתי לפנות אל עורך דין סכסוכי ירושה?

ניתן לפנות לעורך הדין בכל אחד מהשלבים בדרך, החל מהוצאת צו קיום הצוואה או צו ירושה וכלה בתהליכים מתקדמים.

  • באילו דרכים ניתן לסיים את הסכסוך?

ניתן להשתמש בהליכי גישור כדי להגיע להסכמות הדדיות, מתוך הבנת הצד השני. אפשרות נוספת תהיה ניהול מו"מ להסדר יורשים. אם אין מנוס, התיק יימשך עד להכרעה שיפוטית שתפסוק לגבי חלוקת העיזבון, אך לא תאחה את הקרע המשפחתי.

ליטל ברגר
ליטל ברגר
13:19 20 Mar 22
קיבלנו שירות מעו"ד אביחי דמארי, שירות מצוין, אדיב, מהיר ואישי. לאחר שחיפשנו מס' עורכי דין הגענו אליו וקיבלנו שירות יוצא דופן שהבנו כבר מהשיחה הראשונה. ממליצה מאוד. תודה רבה אביחי!
Rakefet S
Rakefet S
14:57 02 Mar 22
עורך דין נעים, ברור, מקצועי,שהמטרה שלו לעזור ללקוחות כמה שיותר בגירושים, על .מנת שהם שיהיו כמה שיותר פשוטים וקליםהוא נתן אפילו מעבר לזמן המוקצה לפגישה, כדי לענות על כל השאלות עד שהבנתי עד הסוףכיף כזה שרות וככה נעים, במיוחד בנקודות האלה
Tamar Weisz
Tamar Weisz
16:29 25 Jan 22
ייעוץ אמין מקצועי ויסודי, עזר לי מאוד (כבר פעם שניה) תודה!
Adi Ankona
Adi Ankona
11:24 08 Jan 22
עו"ד מקצועי ואנושי, נתן ייעוץ איכותי וטיפל בתיק בצורה מרשימה עם תוצאה מעל למצופה.תודה לך עו"ד דמארי היקר
Bar Ilooz
Bar Ilooz
15:32 30 Dec 21
אין לי מה להגיד חוץ מדברים טוביםמקצועי ממש , יצירתי מבחינת שילוב פתרונות בתחום המשפט, הגוןפתר ופותר לי הרבה בעיותממליצה בחום ותדעו שאתם בידיים טובות איתו
לקריאת כל הביקורות
js_loader

כתיבת תגובה

Call Now Button