תפריט סגור

תמ"א 38 – תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה

המתעניינים בפרויקט תמ"א 38 צריכים לשים לב כי התכנית הארצית עתידה להסתיים בחודש אוקטובר 2022. לאחר מכן, חיזוק בנייני מגורים יהיה בסמכותן של הרשויות המקומיות בלבד. כל רשות תהיה רשאית להחליט בעצמה האם היא ממשיכה בפרויקט ולא תוכלו ליהנות מאותן הטבות הניתנות במסגרת התכנית הארצית. לכן, אם אתם שוקלים להצטרף לתמ"א 38, אל תשתהו ופנו בהקדם לעורך דין למקרקעין המתמחה בענף זה אשר ילווה אתכם בהליך. 

מהי תמ"א 38?

רבים מבנייני המגורים בישראל אינם עמידים בפני רעידת אדמה, היות שהם נבנו על פי תקן ישן. לאור התחזיות בעניין זה, הצופות רעידת אדמה חזקה בארצנו, החליטה הממשלה לפני מספר שנים, כי יש צורך בחיזוקם של אותם מבנים, כדי למנוע פגיעה בנפש וברכוש. היות שמדובר בעלות גבוהה מאוד, היה ברור כי לא ניתן להטילה על הציבור. לכן, נוצרה תכנית מתאר ארצית – תמ"א 38, במסגרתה מתבצעת עסקה בין יזמים לבין בעלי דירות. 

הראשונים, יבצעו את עבודות החיזוק, ישפצו את הבניין ויעניקו הטבות נוספות לדיירים, ביניהן מעלית וממ"ד. בתמורה, בעלי הדירות יעבירו את זכויות הבנייה שלהם על הגג ליזם, אשר יבנה עליו דירות נוספות. כאשר היא מבוצעת כהלכה, עם ליווי משפטי מקצועי, עסקת תמ"א 38 משתלמת מאוד עבור שני הצדדים. בעלי הדירות יקבלו נכס גדול יותר, מחוזק ומשופץ אשר ערכו הכספי עלה, זאת ללא כל עלות מצידם וליזמים צפוי רווח כלכלי ממכירת הדירות שיבנו. 

שוקלים להצטרף? כדאי להזדרז

לאור היתרונות הרבים של תמ"א 38, ההתעניינות בפרויקט ממשיכה הן מצד בעלי דירות והן מצד היזמים. אולם, אם בעבר הצדדים יכלו לבחור מתי להתחיל בהליך ובאיזה קצב להתקדם, הרי שהיום המצב שונה. פרויקט תמ"א 38 צפוי להסתיים בחודש אוקטובר 2022 וכדי ליהנות מתנאי התכנית כפי שהם היום, יש להגיש את הבקשה להיתר עד ליום 01/10/2022. ישנה דרך ארוכה עד שמגיעים לשלב זה ולכן, כדי לעמוד בלוח הזמנים, חשוב לפנות בהקדם לייצוג משפטי.  

מה יקרה לאחר אוקטובר 2022? אז, ההחלטה האם לאשר פרויקטים של תמ"א 38 תעבור לרשויות המקומיות. כל רשות שתרצה בכך, תוכל להמשיך ולבצע את התכנית בשטחה, נכון להיום עד שנת 2025. מצב זה טומן בחובו שתי בעיות עיקריות: האחת, התלות של בעלי הדירות בהחלטה של הרשות המקומית האם להפעיל את התכנית והשנייה היא כי התמורה שיקבלו לא תהיה אותה תמורה כמו במתכונת תמ"א 38 הנוכחית. 

פנייה לייצוג משפטי

תמ"א 38 יכולה להיות הזדמנות כלכלית מצוינת, שהרי באמצעותה שני הצדדים יוצאים עם תמורה גדולה. אולם, יש לזכור כי מדובר בהליך מורכב, המערב גורמים שלטוניים, הליכים בירוקרטיים ובעלי מקצוע רבים. על כן, כדי שהפרויקט יתנהל ביעילות וכדי שניתן יהיה ליהנות מפירותיו, זקוק כל אחד מהצדדים, בעלי הדירות מחד והיזם מאידך, לייצוג משפטי איכותי של עורך דין המתמחה בענף זה. עורך הדין מלווה את הלקוח לאורך כל ההליך, דואג כי זכויותיו יתממשו במלואן ופועל לקידום הפרויקט בצורה הטובה ביותר. בימים אלו, בהם תמ"א 38 מתקרב לסיומו יש לחץ גדול של זמן ולכן, חשוב עוד יותר לבחור במשרד עורכי דין מקצועי ומנוסה, אשר יידע לקדם את הפרויקט בהצלחה. בתקופה זו לא מעט רשויות אשר קיבלו החלטה שלא להמשיך את הפרויקט לאחר אוקטובר 2022, מערימות כבר כעת קשיים על פתיחה בהליכים חדשים של תמ"א 38 ורק עורך דין המתמחה בתחום ובעל ניסיון, יוכל להתמודד עם אתגר זה.

כתיבת תגובה

Call Now Button