תפריט סגור

הסדר בין יורשים

מהו הסדר בין יורשים?

החוק הישראלי מאפשר ליורשים לשנות את אופן חלוקת נכסי העזבון ביניהם באמצעות עריכת הסכם הנקרא הסדר בין יורשים.

מדובר בהסכם משפטי בעל השלכות כלכליות משמעותיות מאוד ולכן חשוב מאוד לפנות בעניין זה לעורך דין לענייני משפחה וירושה אשר ידאג למקסום או חלוקה נכונה של נכסי העזבון וימנע חילוקי דעות בין היורשים עפ"י צו ירושה או צו קיום צוואה.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות - השאירו פרטים

Modern

הקדמה

בעת פטירתו של אדם, הוא מותיר אחריו עזבון, זהו הרכוש אשר צבר במהלך חייו.

העזבון עובר אל יורשיו של המנוח, כפי שמנה אותם בצוואתו אז יש לפנות לעורך דין ירושה לצורך הוצאת צו קיום צוואה.

לחילופין, כאשר נפטר אדם ללא צוואה, יחולק עזבונו כמפורט בחוק הירושה התשכ"ה- 1965 אז עורך דין ירושה ייפעל להוצאת צו ירושה.

בשני המקרים, עומדת ליורשים הזכות לשנות את אופן חלוקת העזבון ביניהם על ידי עריכת הסדר בין יורשים אותו יערוך עורך דין לענייני ירושה.

כך למשל, כאשר שני אחים ירשו יחד שתי דירות בחלקים שווים והם אינם מסכימים על אופן השימוש בהן.

על מנת למנוע קיפאון כלכלי של הנכסים ולא פחות חשוב מכך, מתח וחיכוך בין האחים היורשים לפי צו ירושה או צו קיום צוואה, הם יכולים לפנות לעורך דין משפחה וירושה שיערוך הסכם בין יורשים.

במסגרת הסכם בין יורשים, יכולים היורשים לקבוע כי כל יורש יקבל דירה אחת שתהא בבעלותו הבלעדית ובכך יחסכו מחלוקות וכן יוכלו לתכנן תשלומי מיסוי במקרה של מכירה.

פעולות מסוג זה יבוצעו ע"י עורך דין משפחה וירושה.

 

עו"ד הסדר בין יורשים

בכל מקרה שבו היורשים רוצים בכך, הם רשאים לפנות לעורך דין משפחה וירושה על מנת לחלק בדרך שונה את נכסי העזבון על ידי עריכת הסכם בין יורשים, בו יקבעו את חלוקת הנכסים על פי רצונם האישי.

כמו כן, בעת הצורך, ניתן להיעזר בתשלומי איזון, ובלבד כי כספים אלו מקורם מתוך העיזבון.

במסגרתו, יכול ויורש אחד יקבל נכס, לדוגמא את דירת המגורים שירשו יחד האחים, בעוד האחר יקבל סכום כסף עבור חלקו באותו הנכס.

נדגיש, כי תשלומי איזון חייבים להיות מנכסי העזבון עצמו.

כלומר, אותו אח אשר מקבל בעלות בדירה, לא יוכל לתת לאח פיצוי עבור חלקו בדירה מכספיו האישיים.

נציין, כי ישנה דרך נוספת בה משתנה אופן חלוקת הנכסים בין היורשים והיא נקראת הסתלקות מעזבון.

זהו מצב שבו אחד מן היורשים מוותר על חלקו ברכוש, באופן מלא או חלקי, לטובת כלל היורשים האחרים או לטובתו של קרוב משפחה אחר בהתאם להוראות חוק הירושה.

לצורך כך יש לערוך תצהיר הסתלקות ולחתום בפני עורך דין משפחה וירושה.

 

מועד עריכת ההסכם

חשוב מאוד כי יש לפנות לעורך דין משפחה לצורך עריכת הסדר בין יורשים ולחתום עליו לפני שחולקו נכסי העזבון, בפרט כאשר זה כולל גם נכסי מקרקעין ונסביר מדוע.

העברת נכס מקרקעין בירושה אינה נחשבת עסקה במקרקעין ועל כן פטורה ממס רכישה וממס שבח.

אולם, כאשר ההסדר נערך לאחר חלוקת הנכסים, החוק רואה בצדדים לא כיורשים המבצעים פעולה במסגרת דיני הירושה, אלא כצדדים לחוזה, קרי, כבעלי נכסים רגילים. במקרה כזה, לא יוכלו ליהנות מהפטורים הנ"ל וזהו הפסד כלכלי אדיר עבורם, אשר לא פעם, פוגע בכלל בכדאיותו של ההסדר.

לכן, אם ברצונכם לערוך הסכם בין יורשים או הסכם חלוקת עזבון, פנו לעורך דין לענייני משפחה וירושה לייעוץ משפטי לפני כל פעולה, כך שתוכלו לממש את כל זכויותיכם בעניין זה במלואן.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות - השאירו פרטים

מדוע חשוב להסתייע בעורך דין לענייני משפחה וירושה?

מטרתו של הסכם בין יורשים היא למקסם את נכסי העזבון עבור היורשים, לוודא כי ייהנו מפטורים ממס, כפי שהוסבר לעיל וכן, למנוע סכסוך ביניהם על רקע חלוקת העזבון.

על מנת להגשים את שלוש המטרות האלו, חייבים היורשים לפנות לעורך דין לענייני ירושה ולקבל ייעוץ משפטי מקצועי.

עורך הדין לענייני משפחה וירושה בקיא בכל הפרטים הנדרשים ויציג בפני היורשים את האפשרויות השונות העומדות בפניהם ויחווה דעתו בדבר אופן חלוקת הנכסים הטוב ביותר.

לאחר קבלת החלטה, עורך דין ירושה ידאג לנסח הסכם מקצועי ומקיף אשר ישמור על זכויות הצדדים בעניין זה וימנע אפשרות לחלוקי דעות ביניהם בעתיד.

יש לזכור כי לעיתוי עריכת הסכם יש משמעות כלכלית רבה עבור היורשים ולכן, אם ברצונכם לערוך הסדר שכזה, אל תפעלו ללא ליווי משפטי מקצועי ותפנו לעורך דין משפחה וירושה.

 

לעורך דין אביחי דמארי, ניסיון רב והצלחות מוכחות בניהול הליכים מורכבים בתחום דיני המשפחה וירושה.

עורך דין משפחה וירושה אביחי דמארי מכיר היטב את הרגישות הנדרשת ובתשומת לב לפרטים הקטנים ומעניק שירות משפטי מיטבי ללקוחותיו.

ככל ואתם נדרשים לטיפול עורך דין בענייני משפחה וירושה הנכם מוזמנים לפנות לעורך דין אביחי דמארי בתחומי המשפחה, ירושה (הסדר בין יורשים), גירושין ומקרקעין בטל 03-5185888 ובמקרים דחופים בטל: 053-7551900

כתיבת תגובה

Call Now Button