הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

  הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   מהו הסדר בין יורשים?

   החוק בישראל מאפשר ליורשים לשנות את אופן חלוקת נכסי העזבון ביניהם באמצעות עריכת הסכם הנקרא הסדר בין יורשים. מדובר בהסכם משפטי בעל השלכות כלכליות משמעותיות מאוד ולכן חשוב מאוד לפנות בעניין זה לעורך דין מקצועי המתמחה בדיני משפחה אשר ידאג למקסום או חלוקה נכונה של נכסי העזבון וימנע חילוקי דעות בין היורשים.

    

   הקדמה

   בעת פטירתו של אדם, הוא מותיר אחריו עזבון, זהו הרכוש אשר צבר במהלך חייו. העזבון עובר אל יורשיו של המנוח, כפי שמנה אותם בצוואתו. לחילופין, כאשר נפטר אדם ללא צוואה, יחולק עזבונו כמפורט בחוק הירושה, התשכ"ה- 1965. בשני המקרים, עומדת ליורשים הזכות לשנות את אופן חלוקת העזבון ביניהם על ידי עריכת הסדר בין יורשים. כך למשל, כאשר שני אחים ירשו יחד שתי דירות בחלקים שווים והם אינם מסכימים על אופן השימוש בהן. על מנת למנוע קיפאון כלכלי של הנכסים ולא פחות חשוב מכך, מתח וחיכוך בין האחים, הם יכולים לערוך ביניהם הסכם בין יורשים. במסגרתו יכולים היורשים לקבוע כי כל יורש יקבל דירה אחת שתהא בבעלותו הבלעדית ובכך יחסכו מחלוקות וכן יוכלו לתכנן תשלומי מיסוי במקרה של מכירה.

    

   הסדר בין יורשים

   בכל מקרה שבו היורשים רוצים בכך, הם רשאים לחלק בדרך שונה את נכסי העזבון על ידי עריכת הסכם בין יורשים, בו יקבעו את חלוקת הנכסים על פי רצונם האישי. כמו כן, בעת הצורך, ניתן להיעזר בתשלומי איזון, ובלבד כי כספים אלו הינם מתוך העיזבון. במסגרתו, יכול ויורש אחד יקבל נכס, קרי את דירת המגורים שירשו יחד האחים, בעוד האחר יקבל סכום כסף עבור חלקו באותו הנכס. נדגיש, כי תשלומי איזון חייבים להיות מנכסי העזבון עצמו. כלומר, אותו אח אשר מקבל בעלות בדירה, לא יוכל לתת לאח פיצוי עבור חלקו בדירה מכספיו האישיים. נציין, כי ישנה דרך נוספת בה משתנה אופן חלוקת הנכסים בין היורשים והיא נקראת הסתלקות מעזבון. זהו מצב שבו אחד מן היורשים מוותר על חלקו ברכוש, באופן מלא או חלקי, לטובת כלל היורשים האחרים או לטובתו של קרוב משפחה אחר בהתאם להוראות חוק הירושה.

    

   מועד עריכת ההסכם

   חשוב מאוד כי הסדר בין יורשים ייחתם לפני שחולקו נכסי העזבון, בפרט כאשר זה כולל גם נכסי מקרקעין ונסביר מדוע. העברת נכס מקרקעין בירושה אינה נחשבת עסקה במקרקעין ועל כן פטורה ממס רכישה וממס שבח. אולם, כאשר ההסדר נערך לאחר חלוקת הנכסים, החוק רואה בצדדים לא כיורשים המבצעים פעולה במסגרת דיני הירושה, אלא כצדדים לחוזה, קרי, כבעלי נכסים רגילים. במקרה כזה, לא יוכלו ליהנות מהפטורים הנ"ל וזהו הפסד כלכלי אדיר עבורם, אשר לא פעם, פוגע בכלל בכדאיותו של ההסדר. לכן, אם ברצונכם לערוך הסכם בין יורשים ו/או הסכם חלוקת עזבון, פנו לייעוץ משפטי לפני כל פעולה, כך שתוכלו לממש את כל זכויותיכם בעניין זה במלואן.

    

   חשיבות הליווי המשפטי

   מטרתו של הסדר בין יורשים היא למקסם את נכסי העזבון עבור היורשים, לוודא כי ייהנו מפטורים ממס, כפי שהוסבר לעיל וכן, למנוע סכסוך ביניהם על רקע חלוקת העזבון. על מנת להגשים את שלוש המטרות האלו, חייבים היורשים לקבל ייעוץ משפטי מקצועי של עורך דין לדיני משפחה וירושה. עורך הדין יציג בפני היורשים את האפשרויות השונות העומדות בפניהם ויחווה דעתו בדבר אופן חלוקת הנכסים הטוב ביותר. לאחר קבלת החלטה, ידאג הוא לנסח הסכם מקצועי ומקיף אשר ישמור על זכויות הצדדים בעניין זה וימנע אפשרות לחלוקי דעות ביניהם בעתיד. יש לזכור כי לעיתוי עריכת הסכם יש משמעות כלכלית רבה עבור היורשים ולכן, אם ברצונכם לערוך הסדר שכזה, אל תפעלו ללא ליווי משפטי מקצועי.

   הטיפול המקצועי שלנו השקט והבטחון שלך

   השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם    מאמרים נוספים

    עורך דין ירושות | עורך דין צוואות

    צו ירושה מהו?

    צו ירושה משמעותו הצהרה על זכויות היורשים החוקיים עפ”י דין, זהות היורשים וחלקם בעזבון.

    צו הירושה הינו צו משפטי אשר ניתן ע”י הרשם לענייני ירושה ו/או ע”י בית הדין הרבני עת בה לא השאיר/ה המנוח/ה צוואה המפרטת את חלוקת עזבונו.

    צו הירושה מעניק למעשה אסמכתא משפטית להעברת כל הזכויות מכל מין וסוג שהוא שהיו בבעלות המוריש/ה, ע”ש היורשים החוקים כגון: כספים, זכויות סוציאליות, זכויות המופקדות בידי צדדים שלישיים וכו’.

    מבקש הצו ירושה אינו מחויב להציג ו/או לאתר את נכסי המנוח/ה על מנת להגיש את הבקשה לצו ירושה שכן, צו הירושה ייעודו הוא להצהיר על זהות היורשים החוקיים ועל חלקם בעזבון.

    בקשה לצו ירושה ניתן להגישה לשני גופים – הרשם לענייני ירושה ו- בית הדין הרבני.

    רבים אינם מבחינים בין סוגי הצווים כלומר, מתי יש לבקש צו ירושה ומתי יש לבקש צו קיום צוואה.

    ובכן, ההבחנה היא די פשוטה, עת בה המנוח לא השאיר אחריו כל צוואה ו/או הוראה המפרטת את רצונו, בדבר מה ייעשה ברכושו שיותיר לאחר פטירתו אזי, על היורש להגיש בקשה לצו ירושה עפ”י דין.

    לעומת זאת, עת בה המנוח השאיר אחריו צוואה ו/או הוראה המפרטת את רצונו, בדבר מה ייעשה ברכושו לאחר פטירתו אזי, על הנהנה מהצוואה ו/או כל אדם המעוניין בקיום הצוואה להגיש בקשה לצו קיום צוואה.

    יודגש, כי ניתן להגיש בקשות אלו הן לרשם לענייני ירושה והן לבית הדין הרבני.

    זקוקים לשירותי עורך דין לענייני ירושה?

    אל תהססו (!) צרו קשר עוד היום בטל’ 03-5185888 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם. 

    טעויות נפוצות בעריכת צוואה

    מסמך הצוואה מאפשר לכל אדם לבחור את יורשיו, כלומר, להחליט מי יקבל את הרכוש שהותיר אחריו לאחר פטירתו. אולם, לא אחת, מתבצעות טעויות מהותיות בעריכת הצוואה, אשר מסכנות את מימושה ועלולות להביא...

    התנגדות לצוואה אימתי?

    אי כשירות המצווה, השפעה בלתי הוגנת, צוואה לטובת עדים: כל אלו הן דוגמאות לעילות של התנגדות לצוואה אשר בגינן, יכול אדם לפנות אל בית המשפט ולדרוש את ביטולה של הצוואה, היות שהיא...

    צו קיום צוואה

    צו קיום צוואה מהו?? צו קיום צוואה, הינו צו המתבקש לאחר פטירת המנוח אשר השאיר אחריו צוואה המפרטת, מה יעשה ברכושו לאחר פטירתו. כלומר, כי לא די בכך שהמנוח השאיר אחריו צוואה כתובה אלא,...

    קידום עורכי דין באינטרנט